Çocuklarda Alerji ve Sinüzit
Eylül 26, 2014
Çocuk Sinüzitlerinde Cerrahi Tedavi
Eylül 26, 2014

Çocuklarda Ağız Kokusu, neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde ve çocuklarda mide ile yemek borusu arasındaki mesefenin çok kısa olması, refluya sıklıkla rastlanması sebebi ile sıklıkla ağızları kokar. 6 yaşından küçük çocuklarda ağzı kokmayan çocuk hemen hemen yok gibidir. Yaş büyüdükçe ağız kokusu azalır.Çocuklarda, özellikle de büyük çocuklarda ve ergenlerde ağız kokusu sık görülen bir durumdur. Çocuklarda ağız kokusu çoğunlukla ağzın gerisinden, burun veya dişlerdeki problemlerden kaynaklanır. Ayrıca çocuklarda metabolizma son derece hızlı olduğundan ortaya çıkan artık ürünler sıklıkla ağız kokusuna yol açabilir.

Çocuklarda ağız kokusuna neden olan durumlardan bazıları şunlardır :

– Açlık
Çocuklarda ağız kokusunun önemli sebeplerinden birisidir. 6 saati geçen açlıkta çocukların ağızı yetişkinlere göre daha fazla kokar

– Geniz akıntısı
Çocuklarda ağız kokusunun en yaygın nedenidir ve alerjiler, tekrarlayan soğuk algınlıkları ve kronik sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.

– Ağız ve diş bakımının yetersiz olması
Kötü ağız kokusu olan çocuklarda akla gelen nedenlerin başında gelir. Diş çürükleri, diş etlerinin iltihaplanması veya dişler arasında ya da bademciklerde kalan yiyecek parçaları ağız kokusuna neden olur.

– Ağızdan nefes alma
Alerjiler ya da geniz etinin büyümesi de ağızdan nefes almaya ve ağız kokusuna neden olabilir. Ağızdan nefes alma ağzın kurumasına yol açar ve tükürük salgısı ağız içindeki bakterileri yıkama işlevini yerine getiremez. Kullanılan bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna yol açarak kötü kokuya neden olabilir.

– Burunda yabancı cisim
Çocuğun burnunda küçük bir yabancı madde kalması durumunda, bu madde çoğunlukla iltihaplanmaya ve kokuya neden olur. Burun deliklerinden sadece birinden yeşil bir akıntı olması bu duruma işaret edebilir. Diğer enfeksiyonların çoğunda ise burun akıntısı her iki burun deliğinde olur.

– Üst solunum yolu enfeksiyonları
Çocuklarda sık görülen tonsillit, farenjit ağız kokusuna neden olur

– Aftlar, Herpanjina
Ağız içindeki aftlar ağız kokusunun önemli bir sebebidir. Ayrıca farinksdeki, vesikülerle seyreden viral bir enf. da ağız kokusuna yol açar

– Stomatitis
Ağız içinde yaralar ile seyreden bu durum da ağız kokusu yapar.

– Diş çıkarma
Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde ağız kokması artar.

– Reflu
Reflu çocuklarda ağız kokusunun önemli bir sebebidir.

– Gastrit, ülser
Çocuklarda da rastlanabilen gastrit ve ülser ağıs kokusuna yol açabilir.

– Yiyecekler
Ağız kokusu çeşitli yiyeceklere bağlı olabilir

– Parazitler
Çocukluk yaş grubunda sık rastlanılan parazitler ağız kokusunun ömemli bir nedenidir.

– Kronik karaciğer , böbrek ve metabolizma hastalıkları
Çocuklarda üre ve amonyağın artması ve metabolizma hastalıkları ağız kokusuna yol açabilir.

Tedavi
Ağız kokusu çoğunlukla fırçalama ve diş ipi kullanımı, dilin gerisinin temizlenmesi, ağzın nemli tutulması gibi konulara dikkat ederek, ağız ve diş bakımının düzenli yapılması ve altta yatan alerjiler, sinüs enfeksiyonları veya ağız kokusuna neden olabilen diğer tıbbi sorunların tedavi edilmesi ile düzelen bir sorundur.