Kulak Ağrısı ve Orta Kulak İltihabı

Kulak Anatomisi
Eylül 26, 2014
Kolesteatom
Eylül 26, 2014

Kulak Ağrısı ve Orta Kulak İltihabı

Hekime muayeneye giden çocuklarda en sık teşhis edilen hastalık, orta kulak iltihabıdır. İlk üç yaşlarına kadar bütün çocukların yaklaşık üçte birinde , orta kulak iltihabı oluşmaktadır. Orta kukla iltihabı, aynı zamanda , çocuklardaki işitme kaybının en sık sebebidir.
Orta Kulak İltihabı Nedir ?
 
Kulak zarı ve kemikçiklerinden oluşan orta kulak bölümünün mikrobik iltihabına verilen isimdir. Bir veya iki kulakta birden oluşur.
Çocuklarda sık görülmesine rağmen ,yetişkinlerde de görülebilir. Sıklıkla , kış ve ilkbahar başlangıcında görülür.
Önemli midir ?
Evet, oluşturduğu işitme kaybı, bunun sonucu olarak çocukta öğrenme kapasitesinin azalmasına ve konuşmasının gecikmesine yol açtığı için önemlidir. Şiddetli kulak ağrısına yol açabildiği, özellikle kulak kemiği ve baştaki diğer bölgelere yayılabileceği için de önem arz eder.
Mamafih gerekli ve düzenli bir tedavi uygulanırsa, önemli değildir ve işitme kaybı hemen hemen her zaman düzelir. Bundan dolayı , orta kulak iltihabının teşhis edilmesi ve tedavinin hemen başlaması çok önemlidir.
Orta Kulak Nasıl Çalışır ?
Orta kulak, dış kulak yolundan kağıt inceliğindeki kulak zarı ile ayrılan ve bezelye büyüklüğünde içi hava dolu olan bir boşluktur. Orta kulakta, kulak zarı ile iç kulak arasındaki üç kemikçik, bir nev’i köprü oluşturmuştur. Ses dalgaları kulak zarına çarptığı zaman , zarla birlikte bu üç kemikçik de titreşir ve iç kulağa yansıyan dalgalar, bu arada , beyine gönderilen sinir uyarılarına dönüşür.
Sağlıklı orta kulakta, kulak dışındaki (atmosferik ) basınç kadar basınca sahip hava bulunur, böylece zar ve kemikçikler serbestçe titreşebilir. Burun arkası boşluktan ( geniz ) orta kulağa uzanan ve ‘östaki borusu ‘ diye isimlendirilen bir boru vasıtası ile orta kulak havalanır. Esnediğiniz veya yutkunduğunuz zaman kulağınızda ‘çıt’ şeklinde bir hava sesi duyarsınız, bu demektir ki , hava basınçlarını eşitlemek için bu orta kulağa bir hava geçişi olmuştur. Bu olay , her gün binden fazla kez kendiliğinden tekrarlanır.
Orta Kulak İltihabına Ne Yol Açar ?
En sık olarak , ağız veya burundan giren , östaki borusu vasıtasıyla orta kulağa ulaşan mikroplar yol açar. Grip nezle , alerji , sinüzit veya soğuk algınlığı gibi durumlarda östaki borusu da şişer ve tıkanır, böylece orta kulağa hava geçemez ve orta kulak temizlenemez , iltihap sırasında kulak ağrısı , kızarık kulak zarı , zarın arkasında püy toplanması görülür.
Bazen kulak zarı delinir ve iltihap kulak dışına akar. Fakat çoğunlukla östaki borusu açılamadığı için kulak akıntısı orta kulakta birikir. Buna, ’orta kulakta sıvı birikimi’ denir ve sıklıkla sürekli bir hal alır. Ağrılı , ateşli orta iltihabı geçtikten sonra bu sıvı , burada haftalar, aylar hatta yıllar boyu kalabilir. Daha da kötüsü , sıvının varlığı mikropların burada rahatça çoğalmalarına yol açarak , sık orta kulak iltihabına da sebep olur.
Orta Kulak İltihabının Şikayetleri Nelerdir ?
En sık , şiddetli kulak ağrısı olur. Kişi, kulakta basınç, tıkanıklık hisseder. Kulak ağrısını tarif edemeyen çocuklar, etkilenen kulaklarını çeker veya kaşırlar. Özellikle çocuklarda ağrı ile birlikte ateş de olur.
İşitme çoğunlukla azalmıştır. Bu olay, orta kulaktaki sıvının,kemikçiklerin titreşimlerini azaltmasında kaynaklanır.
Uygun tedavi ile bu sıvı kaybolur ve işitme eski haline döner. Uygun tedavi edilmezse , maalesef sürekli bir işitme kaybı gelişebilir.
Burun, Boğaz Muayenesinde Ne Beklemeli
Muayene esnasında kulak, burun, boğaz hekimi, kulak zarını, rengini, akıntı varsa bunun karakterini değerlendirir
Aynı zamanda, muayene ile tespit edilemeyen bulguların ortaya konması için iki test yapılabilir. Bunlardan biri işitme testidir (odyogram) .Bu testte kulağa değişik şiddette ve tonda sesler verilerek ne kadar işittiği tespit edilir. Diğer test ise orta kulak basıncını ölçen bir testtir ( timpanogram ) . Bu iki test , hekime hastalığın boyutu ve uygun tedavinin seçimi hakkında yardımcı olur.
İlaçların Önemli : Hekim, çocuğunuz için bir veya birden fazla reçete edebilir. Biri, mikroplara karşı savaşan antibiyotik olabilir. Antibiyotik, iltihabın azalmasını sağlayarak kulak ağrısına iyi gelse de, iltihabın tam olarak geçmesi uzun zaman alabilir. Uygun tedavi , 10 ile 14 gün olabilir, bu yüzden çocuğunuzun tam olarak tedavi aldığından emin olunuz. İlacın kullanma tarifini tam olarak anlayınız.
Hekim, yardımcı ilaçlar da yazabilir, bunlar birbirini destekleyerek daha çabuk iyileşmeye yardımcı olabilir.
İlaçlar hakkında en ufak bir şüphe duyarsanız veya şikayetler yeterli zamanda geçmezse lütfen hemen doktorunuzu arayınız.
Diğer Hangi Tedaviler Gerekli Olabilir ?
Çoğu orta kulak iltihabı, uygun ilaç tedavisi ile düzelir. Bazı durumlarda hekim, diğer tedavileri de öngörebilir. Mesela , kulak zarı çizilerek iltihap dışarı akıtılabilir. Bu hem ağrının hemen azalmasına hem de iyileşmenin çabuk olmasına yardımcı olur. Delik , birkaç gün içersinde kendiliğinden kapanır. Mamafih, iltihap tam geçmeden kulak zarı kapanacağı için sıvı tekrar birikebilir. Bunun üstesinden gelmek için kulak, burun , boğaz hekimi, kulak zarına çok ufak bir havalandırma tüpü takabilir. Bu tüp, orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitleyerek kişinin işitmesine yardımcı olur.
Kulak , burun , boğaz hekimi, orta kulak iltihabına ve östaki borusu iyileşinceye kadar zarda kalacak bir havalandırma tüpü seçer. Bu süre haftalar, hatta aylar olabilir. Tüp hiçbir şikayete sebep olmaz, çocuğun işitmesinde belirgin bir artış olur. Ve orta kulak iltihabına sıklığı oldukça azalır.
Orta kulak iltihabı, sürekli olarak mikrop barındıran geniz eti ve bademcik sebebi ile tekrarlayabilir. Şayet böyle olursa, hekim, geniz eti ve bademcik operasyonu havalandırma tüpü takarken de yapabilir.
Alerjiler de tedaviye ihtiyaç gösterebilir.
Unutmayın: Orta kulak iltihabı uygun şekilde tedavi edildiği zaman endişe verici değildir. Hekiminizin yardımı ile çocuğunuzun daha iyi duymasını ve iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
Hekiminiz, çocuğunuzun tamamen iyileştiğini söyleyinceye kadar tedavi planını iyi takip ettiğinizden emin olunuz.