Panik Atak ve Burun Ameliyatı

Horlama
Eylül 26, 2014
Merhaba Canlarım bugün sizlere burun ameliyatı sürecimden bahsedeceğim. Yaklaşık 7 yıl önce Sinop Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanına nefes problemi ile başvurdum.Doktor ameliyat olmamı istedi. Burnumun içerisinde et büyümesi ve kemikte eğrilik varmış.Aynı zamanda estetik olarak eğer bir probleminiz varsa aynı ameliyat sırasında bu sorununda çözüleceğini söyledi.Ben o gün ameliyat olmaya karar verdim.1 hafta sonra ameliyat günüm belirlendi. Anestezi tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat günüm geldi çattı. Ameliyat günü sabah erken saatte hastanede oldum.Gerekli evrakları imzaladım. Bu arada hemşire nabzımı ölçüyordu. Nabzım oldukça fazlaydı, heyecanlıydım yani:) Ameliyat elbiselerimi giydim ve ameliyata alınmayı bekliyordum. Hemşire tekrar nabzımı ölçtü ve arada bir gariplik olduğunu hissettim. Birazdan odaya doktor hanım geldi ve ameliyata alınamayacağımı nabzımın çok yüksek olduğunu söyledi. İşin ilginç yanı sakinleştirici vurmadılar belkide bu yüzden ameliyat serüvenim başlamadan bitti.
burun ameliyatı öncesi
burun ameliyatı öncesi

Bu arada şu ayrıntıyı söylemeliyim.Ben panik rahatsızlığından yıllardır müzdaribim. Sanırım bu yüzden nabzım çok yüksek çıktı. Zaten ameliyatım iptal edildikten sonra doktorum beni kardiyoloji uzmanına yönlendirmişti. Burada zaten heyecan halinde taşikardi olduğum tespit edildi.

Daha sonra azimli karakterim sayesinde ameliyat konusunda pes etmedim.Yaşadığım yer olan Ankara’ya döndüm ve ameliyat için hastaneleri dolaşmaya başladım. Öncelikler Onkoloji Hastanesi’ne gittim. Buradaki doktor, beni panik atak hastası olduğum için ameliyata alamayacağını ameliyat sonrası nasıl bir durumla karşılaşacağımızı bilemediğini söyledi.Daha sonra Hacettepe Tıp Fakültesi’ne gittim ve buradaki doktor da aynı şeyi dile getirdi. Bende ameliyat olmayı maalesef rafa kaldırdım.
Ancak nefes problemlerim devam ediyordu. Yaklaşık 7 yıl sonra 2019 yılı Ağustos ayında yine bu ameliyat serüvenine tekrar başladım Ankara’da çok iyi estetik cerrahlarından birine nefes ve burun kemeri problemi ile başvurdum.Kendisi bana panik atak hastalarının olduğunu ama tampon kullandığı için ameliyat sonrası 1 hafta zorlanabileceğimi söyledi ve ameliyat olmayı bana bıraktı. Bana cesaret veremedi o doktor maalesef:(
burun kemerim

 

Benim gibi azimli ve dirençli bir insan bu olayı yarım bırakır mı hiç? Tabiki hayır 🙂 Ben o gece sabaha kadar youtube’da tamponsuz ameliyat yapan doktorları araştırdım ve nihayet bir doktora rastladım hemen internetteki yorumlarını okudum. Bir çok kişi doktordan çok memnundu. Ertesi gün doktorumu telefonla aradım ve kendisine panik atak hastası olduğumu ve ameliyat korkumu belirtim. Kendisi ameliyatı tamponsuz yaptığını ve çok fazla problem yaşamayacağımı söyledi ve bana telefonda cesaret verdi kesinlikle. Tek bir sorun vardı. Doktorum Kayseri’deydi ama ben göze almıştım gidip o doktora ameliyat olacaktım. Doktor 15 gün sonraya ameliyat günü verdi. 20 eylülde ameliyat olacaktım 🙂 Çok heyecanlıydım o bekleyiş süresi zor geçti yalan söyleyemem.

 

20 Eylül sabahı Kayseri Acıbadem Hastane’sindeydim. Doktorun muayene odasında ön muayene oldum. Doktorum kemerin alınacağını ve nefesimin düzeleceğini söyledi. Burnumdaki deri kalın olduğu için iyeleşem süreci yaklaşık 1 yıl alacağını söyledi. Tüm anestezi tetkiklerim yapıldı. Saat 10:30 gibi ameliyata alınacaktım. Ameliyat giysilerimi giydim. Beni sedyeye yatırdılar ve ameliyat odasına almadan önce bir alana götürdüler burada bana kolumdan sakinleştirici iğne yaptılar. Sonra ameliyathaneye aldılar. Burada hemşireler benimle konuşuyorlardı. Gayet sakin olarak olan biteni izlemeye çalışıyordum. O arada uyumuşum hatırlamıyorum hiç bir şey. Ameliyat 1 saat sürmüş yaklaşık. Uyandığımda öksürdüğümü ve bir köşede ayılmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Bir süre sonra sonra beni odama çıkardılar.
Ameliyattan hemen sonra

 

O kadar mutlu bir ruh halim vardı ki oh ameliyat oldum kurtuldum iki ankara havası çalında oynayayım modundaydım resmen 🙂 Hemşire yüzüme buz uygulaması için buz getirdi ve belirli bir süre bu buz uygulamasını yapmamı istedi. Ben çok fazla buz uygulaması yapamadım. Çok bunaltıyordu çünkü o buzlar beni 🙂

buz uygulaması

 

Bir ara doktorum geldi. Bana ameliyatın güzel geçtiğini söyledi ve ameliyat sonrası burnumun fotoğrafını gösterdi çok güzeldi burnum 🙂

 

Yaklaşık 4 saat sonra yemeğim geldi.Yemeğimi afiyetle yedim.Çünkü çok acıkmıştım. Gerçi biraz zorlanıyorsunuz yerken burundan nefes alamadığınız  için.
ameliyattan 3 saat sonra

 

Hatırlıyorumda o kadar mutluydum ki ilk gün benim için harika bir gündü ruh halim mükemmeldi. Sanırım narkoz kafası :). Genelde kulaklıkla müzik dinledim . O gece hastanede kalacaktım ve uyku saatim geldiğinde sırt üstü yatmak bana zor geldiği için uyuyamıyordum. Doktorum sırt üstü yatmam gerektiğini söylemişti ancak ben bu şekilde uyuyamadım. Hemşireyi yanıma çağırdım ve uyuyamıyorum dedim . Oda yan yatın o zaman dedi ve o şekilde uyudum çok şükür 🙂
O gece buz uygulamalarını nadirde olsa yaptım ve sabah oldu. Ağrı ve sızım olmadı diyebilirim. Sadece ameliyat sonrası hafif bir sızı oldu onun içinde ağrı kesici yaptılar onsan sonra ağrım olduğunu hatırlamıyorum. Ameliyatın 2. günü doktorum odaya gelerek bugün taburcu olabilirsiniz dedi. O gün sonra Ankara’ya araba yolculuğu yaparak döndüm. Çok sıkıntım yoktu. Göz çevrem morarmaya başladı şişliklerim arttı. Ama dediğim gibi ağrım ve sızım olmadı. 2. günden itibaren antibiyotik ve ağrı kesici başlandı.
ameliyatın 2. günü
Bu arada ben de panik atak rahatsızlığı olduğu için burundan nefes alamamayı heyecan yapıyordum arada ataklar geçirdim. Ama bu durum panik atakla ilgili bir durum çünkü bu rahatsızlığı olmayan biri burnunda nefes alamamayı heyecan yapmaz ve bunu büyütmez 🙂

 

Burun ameliyatının sonrası çok zorlu değil sadece ataklar geldiği için bu benim için zor geçti bazen. Burundan nefes alamadığım için ataklarım geldi. Yoksa aslında korkulacak bir durum değil kesinlikle. Ataklarda geçiyor zaten kontrol sizde unutmayın!Burun ameliyatı gerçekten hiç korkulacak bir ameliyat değil.
Burun ameliyatımın 3. gününde morluk ve şişlikler gittikçe arttı.
Ameliyatın 3. günü
Ameliyatın 5. gününde şişlik ve morluk yavaşça azalmaya başladı. Hatta cafede arkadaşlarla oturdum hiç sorunsuz:)
Ameliyatın 5. günü
Ameliyatın korkulacak hiç bir şeyi yok canlarım sadece panik atak hastalarına nacizane tavsiyem burundan nefes alamamayı lütfen panik yapmayın geçiyor sabredin :)Siz bunu kafanızda büyütürseniz daha çok heyecan yaparsınız. Ayrıca size tavsiyem papatya çağı çok rahatlatıyor içmenizde fayda var.
Ameliyat sonrası nasal yıkama ile burnumu temizliyordum. Morluk ve şişliklerim 5. günden itibaren kademe kademe azalmaya başladı.
Burun ameliyatımın 9. gününde burnumun üzerindeki ateli Ankara Medical Park Hastanesi’nde aldırdım ve yeni burnumla orada tanıştım. İlk başta biraz tuhaftı ama çok beğendim yeni halimi. Şişliklerim çok fazlaydı tabiki. Doktor zamanla bu şişliklerin azalacağını söyledi.3 ay spor yapmak yasaktı en az 6 ay güneş gözlüğü takamayacaktım. Darbelerden de burnumu uzak tutmam istendi.
Ameliyatın 9. günü

Benim ameliyatımı yapan hocam Kayseri’de olduğu için ona hemen whatsapptan yeni halimi gönderdim. Burnumun daha da güzelleşeceğini söyledi.

Ameliyatımın 1. ayı
Ameliyatımın 6. ayı

 

Son halim
Ameliyat olalı yaklaşık 7 ay oldu Burnumun son hali yukarıdaki gibi.  Özetle panik hastaları da burun ameliyatı olabilir. Sakın korkmayın zorlu süreç ilk bir hafta ve o da o kadar zorlu geçmiyor gerçekten. Daha sonrası su gibi akıyor.Ağızdan da nefes alınıyor Canlarım ve bu ameliyatı ben olabildiysem bence herkes olabilir. Artık rahat nefes alıyorum geceleri horlamıyorum ve burun kemerim yok daha ne olsun :)Aşağıda doktorumun iletişim bilgilerini paylaşacağım. Ameliyat olmam konusunda beni cesaretlendirdiği için çok teşekkür ederim kendisine. Burun ameliyatı sürecim bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)Nasıl olmuş sizce burnum?Yorumlarınızı bekliyorum.
Op. Dr.Muammer KaragözAcıbadem Kayseri Hastanesi
Seyitgazi Mah. Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No: 1 Melikgazi, Kayseri
(0352) 207 44 44