Septum Deviasyonu
Eylül 26, 2014
Saman Nezlesi ve Yaz Nezlesi
Eylül 26, 2014

Septoplasti

Septum burun içini ikiye ayıran, kıkırdak ve kemikten meydana gelmiş duvara  (orta bölme) verilen tıbbı isimdir. Bu yapı , çoğu insanda tam olarak düz olmamasına rağmen, bir rahatsızlık vermeyebilir. Fazla eğri olduğu kişilerde veya burunun özellikle dar bölgelerinde az da olsa eğri yapısıyla tıkanıklığa yol açabilir . Bu eğrilik, çoğunlukla daha önce geçirilmiş, bir darbe ile ilgilidir. Kişiler, bunu bazen hatırlamazlar. Kaza sonucu burun kanaması olan her kişide, kıkırdak ve kemik yapının eğriliği oluşabilir.

Doğum sırasında her on çocuktan birinin, ciddi şekilde burun travmasına maruz kaldığı bulunmuştur.’Deviye septum’ denilen bu durum solunum zorluğuna , yüzde basınç ve ağrı hissine , burun akıntısına , tekrarlayan sinüs iltihaplarına yol açabilir. Bu durum düzeltmek için yapılan operasyona ‘septoplasti’ denir ve ciltte bir kesi olmadan tamamen burun içersinden gerçekleştirilir. Operasyonun amacı, eğri olan kısımların düzeltilmesidir.

Dışarıda cilt kesisi , fazla bir şişme ve rahatsızlık hissi olmamasına rağmen, bir burun operasyonu geçirecekseniz. Bundan dolayı,gerekli önlemleri almanız gerekecektir.