Op.Dr.Muammer KARAGÖZ

KBB UZMANI

 

Yabancı Dil: İngilizce , Fransızca
1983 ANKARA TIP FAKÜLTESİ

İŞ DENEYİMİ

2009 – HALEN KAYSERİ ACIBADEM HASTANESİ
2005-2009 KAYSERİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
1992-2005 KAYSERİ SSK BÖLGE HASTANESİ
1990-1992 FOÇA DENİZ ÜSSÜ 50 YATAKLI HASTANE
1989-1990 TRABZON EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
1985-1989 VAKIF GUREBA HASTANESİ

Akademik Kariyer

KARİYER

1992-2009 yılları arasında Kayseri SSK Bölge hastanesinde ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığım dönemde bireysel olarak yapmış olduğum ameliyat sayısı 13000 üzerindedir.Bu ameliyatlar içerisinde KBB ile ilgili her tür ameliyat vardır.
Özellikle son yıllarda ağırlıklı olarak yapmış olduğum AMELİYATLAR ve özellikle ilgi duyduğum alanlar.
RİNOLOJİ ( Her tür Buruna yönelik ameliyatlar , sinuslere yönelik ameliyatlar ve Endoscopik SİNÜZİT ameliyatları , BALON Sinoplasti )
Rinoplasti (burun estetiği)
OTOLOJİ ( Her türlü kulak ameliyatları ).Transkanal ( Kulak kanalından direk kulak zarı ameliyatı) Kartilaj Timpanoplasti özellikle ilgilendiğim ve çok sık yaptığım bir ameliyattır.
Kulak zarı ameliyatları
Kulak kireçlenmesi (otoskleroz) ameliyatı
Menier hast ameliyatı
Kemik erimesi (kolesteatoma ) ameliyatları
Kulaklara VT (tüp) ameliyatları
HORLAMA ile ilgili ameliyatlar.
BADEMCİK , GENİZETİ ameliyatları
BOYUN CERRAHİSİ   (Tükrük bezi hastalıkları cerrahisi , baş boyun kanserleri cerrahisi )
SES Hastalıkları 

Akademik Yayınlar

 

Seçilmiş Bilimsel Yayınlar ve Makaleler

1- Evaluation of Radiologic Findings in Maxilarly Sinuses after the Caldwell-Luc Procedure ..Yağız C., Alper .,Karagöz M., Korkmaz M., Bürümcek S. .. Turkish Archives Of Otolaryngology. 1990 : 28(3)/184-186
2-A Comparative study on the efficacy of surgical and non-surgical treatment of OME. Yağız C., Karagöz .IFOS World XV, 1993, Turkey, Istanbul.
3- Cholesteatoma and localisation at Surgical operation of Tympanoplasty Revisiona..Özkul N., Karagöz M., Alper C.,
1Turkish Archives Of Otolaryngology. 1988.26(1)/39-42
4-Results of Transcanal Tragal cartilage Tympanoplasty
Muammer KARAGÖZ,Mesut KAYA’ .30th Turkish National Congress of Otorhinolaryngology & Head and Neck Surgery.2008
5-Bilateral congenital choanal atresia at age 16: an interesting case. Candan S, Mizrak S, Karagöz M, Muhtar H, Gümele HR. J Otolaryngol. 1991 Dec;20(6):433-4
6-,Agressive fibroma of sinus origin. Yağız C., Karagöz M., Başaranoğlu İ., Alper C., Korkmaz M.
Turkish Archives Of Otolaryngology. 1988.26(1
7-Sialolithiasis with Chronic Sclerosan Sialadenitis (Kuttner Tumor)
1Muammer Karagöz, 2Makbule Arar Çıkrıkçıoğlu, 2Yücel Tekin, 1Mesut Kaya .. 30th Turkish National Congress of Otorhinolaryngology & Head and Neck Surgery.2008
8-Case report : İatrogenic Temporal Cerebritis ..Muammer Karagöz, 1Mesut Kaya, 2Kubilay Yazıcıoğlu,3Mustafa Uzunlu, 4Petek Karagöz
.30th Turkish National Congress of Otorhinolaryngology & Head and Neck Surgery.2008
9- Comparison of Odiologic and Per-operatory Findings in COM. .Yağız C., İça A., Karagöz M., Başaranoğlu İ., Alper C., Turkish Archives Of Otolaryngology. 1990 28(3)/187-188
10- İnverted Papilloma..Yağız C., Özkul N., Başaranoğlu İ., Karagöz M., Alper C., Korkmaz M.,
Turkish Archives Of Otolaryngology .1990: 28(1)/22-24

Meslek Kuruluşları

ÜYELİKLER

Türk RİNOLOJİ Derneği
RİNOPLASTİ DERNEĞİ
Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği
Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı

Yazılı Medya

 

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat

30 Ocak 2007

KAYSERİ, (DHA)muammerAşırı soğuklarla birlikte yüz felci rahatsızlığı nedeniyle hastanelere yapılan başvurularda artış olduğu bildirildi. KBB Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, soğuk ve rüzgarlı havalarda, yüzün kaşkol ve şalla korunmasını önerdi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, aşırı soğuklarla birlikte yüz felci rahatsızlığından hastaneye yapılan başvurularda artış kaydedildiğini açıkladı. Aşırı soğuklarda vücut direncinin azaldığını, yüz felcine, yüzdeki sinirlere yerleşen virüsün neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Karagöz, şunları söyledi:

“Yüz felci daha çok aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda görülüyor. Şeker hastaları, iç kulak tümörleri ve orta kulak iltihabı da yüz felcine neden olabiliyor. Yüz felci geçiren hastaların yüzde 95’i 15 günlük ilaç tedavisi ile tamamen iyileşiyor. Yüzde 5’lik bölümde ise, fizik tedavi gerekebiliyor. Rahatsızlık fizik tedaviyle de geçmezse, operasyon yapıyoruz.”

Şoförlerin araç kullanırken, camı açmaları nedeniyle sol taraflarında yüz felcinin sıkça görüldüğünü belirten Op. Dr. Karagöz şöyle devam etti:

“Yüz felci olan tarafta gözde kapanma, göz kapağında düşme, dudakta büzülme ve yüzde eğilme belirtileri görülür. Bununla birlikte yutma, çiğneme ve yeme fonksiyonlarında da bozulma olur. Yüz felcinden korunmak için aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda yüzün kaşkol ve şalla korunması doğru olur. Yüz felci geçiren kişinin zaman kaybetmeden bir doktora başvurması gerekir.

 • ”Tularemi’de salgın tehlikesi

 • AA
 • Perşembe, 24 Şubat 2011

 

 • Kulak burun boğaz hastalıklarına benzerliği ile dikkat çeken ve halk arasında ‘Tavşan Ateşi’ olarak bilinen ‘Tularemi Hastalığı’ erken teşhis edilmediğinde salgın tehlikesi oluşturuyor.

 

 • KAYSERİ – Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine bağlı Muratbeyli köyünde yaşayan Zeliha Büyükköse’nin (33), boynunun sağ tarafındaki şişlikten şikâyetçi olarak kendilerine başvurduğunu belirtti. Karagöz, yapılan tetkikler sonucunda Büyükköse’ye halk arasında ‘tavşan ateşi’ ya da ‘avcı hastalığı’ olarak bilinen ‘Tularemi Hastalığı’ teşhisi konulduğunu bildirdi.

Tularemi hastalığının kene ısırması ya da enfekte hayvan dokularına temasla, kirli su veya yiyeceklerle bulaştığını anlatan Karagöz, ”Yüksek ateş ve boğaz ağrısı ilk bulgulardır. Dudak çevresinde küçük yaralar olabilir. Hastalık boyunda büyük bir lenf bezi büyümesi ile kendini belli eder” dedi.

NADİR GÖRÜLÜYOR, ZOR TEŞHİS EDİLİYOR
Hastalığın bilinen klasik antibiyotik (penisilin, sefalosporinler) tedavilerine cevap vermediğini ifade eden Karagöz, Tularemi’nin diğer lenf bezi büyümesine neden olan hastalıklarla karıştırıldığına dikkati çekti. Hastaların yüzde 90’ının kulak-burun-boğaz şikâyetleriyle geldiğini vurgulayan Karagöz, ”Çok nadir görülebilen bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle tanısı zor konuluyor. Bu hastalarda geç konulan tanılarda komplikasyonlar nedeniyle ölümler olabiliyor” dedi.

Karagöz, boğazındaki şişlik şikâyeti üzerine kendilerine başvuran Büyükköse’nin 1 ay süren tedaviye rağmen şikâyetlerinin geçmemesinin, tularemi ihtimalini ortaya çıkardığını ifade ederek, ”Acıbadem Kayseri Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Sümerkan’ın yönetiminde hastanın kan örnekleri Almanya’ya gönderildi. Gelen sonuç, bizim koyduğumuz tanıyı doğrulayan nitelikteydi ve hastalık tularemi olarak belirtildi” diye konuştu.

Bu tür şikâyetleri olan hastalarda mutlaka tularemi olabileceğinin de akla getirilmesi gerektiğini hatırlatan Karagöz, ”Bulaşma yolları açısından araştırılma yapılmalıdır. Bölgemizde nadir görülmekle birlikte bazen salgın çıkması mümkün” dedi.
 • ‘Tavşan Ateşi Hastalığına Dikkat’

  Kulak burun boğaz hastalıklarına benzerliği ile dikkat çeken ve halk arasında ‘Tavşan Ateşi’ olarak bilinen ‘Tularemi Hastalığı’ erken teşhis edilmediğinde salgın tehlikesi oluşturuyor.

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesine bağlı Muratbeyli köyünde yaşayan Zeliha Büyükköse’nin (33), boynunun sağ tarafındaki şişlikten şikayetçi olarak kendilerine başvurduğunu belirtti. Karagöz, yapılan tetkikler sonucunda Büyükköse’ye halk arasında ‘tavşan ateşi’ ya da ‘avcı hastalığı’ olarak bilinen ‘Tularemi Hastalığı’ teşhisi konulduğunu bildirdi.

  Tularemi hastalığının kene ısırması ya da enfekte hayvan dokularına temasla, kirli su veya yiyeceklerle bulaştığını anlatan Karagöz, “Yüksek ateş ve boğaz ağrısı ilk bulgulardır. Dudak çevresinde küçük yaralar olabilir. Hastalık boyunda büyük bir lenf bezi büyümesi ile kendini belli eder” dedi.

  Hastalığın bilinen klasik antibiyotik (penisilin, sefalosporinler) tedavilerine cevap vermediğini ifade eden Karagöz, Tularemi’nin diğer lenf bezi büyümesine neden olan hastalıklarla karıştırıldığına dikkati çekti. Hastaların yüzde 90’ının kulak-burun-boğaz şikayetleriyle geldiğini vurgulayan Karagöz, “Çok nadir görülebilen bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle tanısı zor konuluyor. Bu hastalarda geç konulan tanılarda komplikasyonlar nedeniyle ölümler olabiliyor” dedi.

  Karagöz, boğazındaki şişlik şikayeti üzerine kendilerine başvuran Büyükköse’nin 1 ay süren tedaviye rağmen şikayetlerinin geçmemesinin, tularemi ihtimalini ortaya çıkardığını ifade ederek, “Acıbadem Kayseri Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Sümerkan’ın yönetiminde hastanın kan örnekleri Almanya’ya gönderildi. Gelen sonuç, bizim koyduğumuz tanıyı doğrulayan nitelikteydi ve hastalık tularemi olarak belirtildi” diye konuştu.
  Bu tür şikayetleri olan hastalarda mutlaka tularemi olabileceğinin de akla getirilmesi gerektiğini hatırlatan Karagöz, “Bulaşma yolları açısından araştırılma yapılmalıdır. Bölgemizde nadir görülmekle birlikte bazen salgın çıkması mümkün” dedi.