Kulak Kiri – Buşon

Meniere Hastalığı
Eylül 26, 2014
Kulak Kaşıntısı
Eylül 26, 2014

kulak-kiri-buson

Dış Kulak ve Dış Kulak Yolu : Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Dış kulak yolu , kulak kepçesi ile kulak zarı arasında, tünel şeklindeki kısıma verilen isimdir.
Kulak kanalı, kum saatine benzer, orta kısmında daralır. Bu yolun dış kısmındaki derinin içerisinde, kulak akıntısını oluşturan özel salgı bezleri bulunur.
Salgının, toz ve kum parçalarını tutarak zara ulaşmalarını engellediği varsayılır . Genellikle salgı kurur ve içerdiği toz ve kumla birlikte kulak dışına atılır veya silinip alındığı kulak kepçesine doğru kayar. Buradaki kurumuş birikintiye “buşon (kulak kiri)” adı verilir.
Kulak kiri aslında kulağın kirli olduğu anlamına gelmez, halk arasında böyle isimlendirilmiştir. Kulak salgısı koyu olan kişilerde veya tozlu ortamda çalışan insanlarda bu akıntı birikebilir ve dış kulak yolunu tıkayabilir.
Kulaklarımızı temizlemeli miyiz ?
Kulak salgısı kulak yolunun iç kısmında oluşmaz , sadece dış kısmında oluşur. Şayet kişi kulağını, kulak çöpü, toka bükülmüş kağıt mendil gibi cisimlerle temizlemeye çalışırsa kiri kulak zarına doğru iter. Bu tür cisimlerle kulak temizlenemez, sadece kulak birikintisi içeriye doğru itilir. Aynı zamanda dış kulak yolunun derisi ve kulak zarı çok ince ve hassastır, kolaylıkla zedelenebilir hatta delinebilir. Pamuk sarılmış çubuklar, göbeği temizlemek içindir, kulağı değil !
Kulak akıntısı, kulak yolunu koruduğu ve geçici bir koruyucu su tabakası oluşturduğu için faydalıdır. Kulak akıntısının yokluğu, kuru ve kaşıntılı kulağa sebep olur.
Çoğunlukla kulak kanalı kendi kendini temizler. Bu kulak zarından kulak kepçesine kadar derinin ve birikintilerin yavaş yavaş dışa doğru süpürülmesi ile olur. Eski kulak birikintisi devamlı olarak kulak dışına doğru süpürülür , bu arada kurur ve düşer.
İdeal şartlar altında kulağınızı temizlemeniz gerekmez. Mamafih biliyoruz ki, bu her zaman böyle değildir.
Kulak birikintisi çok olup dış kulak yolunun tıkayarak işitmeye bile engelleyecek duruma gelebilir. Bu durumda hekim, kulağı mikroskop altında aspiratörle , özel aletler ( farklı ebatlarda klak küretleri ) ile veya yıkayarak temizler . Bazı durumlarda birikintiyi yumuşatacak ilaçlar kullanır. Böyle bir durumunuz olduğunu biliyorsanız hekime gitmeden ‘gliserin’ gibi yumuşatıcı damlalardan kullanabilirsiniz.
Kulak zarınızda delik olup olmadığını bilmelisiniz . Kulak zarınız delikse kullandığınız damlalar kulak iltihabına yol açabilir. Aynı şekilde, delik kulak zarı olan bir kulağın yıkanması da iltihaba yol açar. Kulak zarınızın sağlamlığından emin değilseniz, mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.
Kulak yıkatmak alışkanlık yapar mı ?
Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Kulak yolunun yıkanması bir alışkanlık yapmaz. Koyu kulak akıntısı olan kimseler bu akıntının karakteri değişmeyeceği için her altı ay veya yılda bir kez kulaklarını temizlemek gereğini duyarlar. Bu kulak akıntısının yapısından kaynaklanmaktadır, yıkanmanın sonucu değildir. Yıkansa da yıkanmasa da kulak akıntısı birikecektir. Bu inanış; ellerimi yıkamayayım yoksa tekrar kirlenir demeye benzer.